Pomaly odchádza

Autor: Jakub Sieber | 11.3.2011 o 0:08 | (upravené 12.3.2011 o 15:54) Karma článku: 9,48 | Prečítané:  2326x

Sedemnásteho februára sa určite nejeden slovenský hokejový fanúšik potešil. Média totižto priniesli informáciu - Juraj Široký končí na poste prezidenta SZĽH. Bohužiaľ s dovetkom, že sa tak stane až na júnovom kongrese SZĽH, inak povedané, po majstrovstvách sveta v hokeji. Mojim cieľom nieje nikoho odsudzovať ani usvedčovať, keďže nemám dôkazy. Iba sa tak zamýšľam.

V poslednej dobe sa v médiach dosť často spomína predraženie bratislavského zimného štadióna Ondreja Nepelu, a je vysoko pravdepodobné, že sa v blízkej budúcnosti budú objavovať ďalšie nové zistenia. Nemá zmysel toto predražovanie momentálne rozoberať.

Spomenieme si iba pár čísiel. 75 miliónov Eur. To bola odhadovaná suma za rekonštrukciu zimného štadióna O. Nepelu, ktorý začali rekonštruovať v apríli 2009. Koncom minulého roka sa objavilo číslo 96 miliónov Eur. Prečo sa predražila rekonštrukcia štadióna o 20 miliónov ? To sme sa zatiaľ nedozvedeli. 96 miliónov, to už mala byť konečná suma. Vo februári tohto roku si však ešte mesto Bratislava muselo požičať ďalších 12 miliónov Eur na dokončenie prác na štadióne a v jeho okolí.

Podčiarknuté zhrnuté - 108 miliónov Eur, to je celková suma. Po odpočítaní vyvolaných investícií zistíme, že sa do štadióna investovalo 86 miliónov. To je suma, za ktorú slovenský zväz ľadového hokeja postavil zrekonštruoval štadión O. Nepelu v Bratislave. Kapacita Národného hokejového štadióna má byť 10-tisíc divákov.

Skúsme to porovnať s inými krajinami:

Lotyšsko - Riga ARENA - kapacita 10-tisíc divákov - cena 30 miliónov Eur

Poľsko - Atlas Arena Lódz - kapacita 14-tisíc divákov - cena 80 miliónov Eur

Chorvátsko - Zagreb ARENA - kapacita 15-tisíc divákov - cena 89 miliónov Eur

Riga Arena

Zagreb Arena

 

Pán minister Mikloš použil zaujímavý výpočet, keď vypočítal obraznú cenu "jedného sedadla". Celková suma deleno kapacita daného štadióna. Z toho Vám môže výjsť celkom zaujímavý údaj. Zistíte, že v Lotyšsku sa za "jedno sedadlo" zaplatilo 3000 Eur. V Poľsku 5700 a v Chorvátsku 5900 Eur. U nás to vychádza na 8600 Eur. Celkom slušné, čo poviete ? Kam išli tie peniaze ? Netreba zabudnúť, že pokiaľ u nás išlo  o rekonštrukciu, v daných krajinách sa jedná o štadióny, ktoré boli postavené na zelenej lúke, teda na nových základoch, a nie som si istý, no myslím, že v tých sumách sú zahrnuté aj práce mimo štadiónov, kdežto u nás počítame so sumou 86 miliónov, a nie celkovo sumou.

Samozrejme, veľa záleží od toho, aké je vybavenie haly. Preto ešte nebilancujme, či je tento štadión predražený alebo áno. Mám pocit, že ešte sa nejaké "kauzy" ohľadom financovania objavia.

Ako iste viete, na internete je voľne dostupný obchodný register Slovenskej Republiky. U pána Širokého môžme nájsť zaregistrovanú spoločnosť pod názvom MS 2011 a.s. Je zaujímavé, že v popise predmetu činnosti môžme nájsť aktivity, ktoré sa nápadne podobajú na to, čo všetko treba nielen na výstavbu štadióna, ale aj na množstvo organizačných vecí okolo takého podujatia ako napríklad majstrovstvá sveta. Aspoň pre zaujímavosť si ich pár môžme spomenúť: inžinierska činnosť - obstarávateľská činnosť v stavebníctve ,faktoring a forfaiting v rozsahu voľnej živnosti,technicko-organizačné zabezpečenie kultúrnych, športových a spoločenských podujatí v rozsahu voľnej živnosti, agentúrna činnosť - sprostredkovanie služieb v oblasti modelingu a hostessingu, kúpa a predaj tovarov určených konečnému spotrebiteľovi / maloobchodu... všetko si môžte prezrieť na orsr.sk

Verejná súťaž o obstarávanie asi neprebiehala... Jednoducho, vyzerá to tak, ako keby si z tohto celého chcel niekto spraviť jeden veľký biznis. Ako príklad z praxe môžem uviesť, že v Košiciach sa o bezpečnosť na štadióne, v hoteloch nebudú starať miestne SBS služby, ale SBS-kári z Bratislavy, a ani by ma neprekvapilo ak by boli čírou náhodou sprostredkovaní spoločnosťou MS 2011 a.s. Nielen SBS, takisto aj catering, agentúry zabezpečujúce hostesky...atď. Týmto všetkým ľuďom treba zabezpečiť ubytovanie. O drahých lístkoch, zvýšených cenách hotelov, áut v požičovniach ( keďže MS 2011 a.s. má v popise činnosti aj prenájom hnuteľných a nehnuteľných vecí ) ani nehovoriac.

Jednoducho a presne, nie všetko tu je košér. Rád by som videl ako a kam boli rozdelené tieto peniaze, a či sa čírou náhodou, alebo nedopatrením či nepozornosťou nejaká tá suma neušla ľuďom, ktorý sú v pozadí organizácie MS a vôbec celého SZĽH. Opakujem, nikoho neobviňujem, iba konšpirujem. A o tom, ako sa tieto majstrovstvá organizujú by sa dal kľudne napísať ďalší jeden článok.

* Článok bol opravený a doplnený o chýbajúce údaje, a takisto bol zmený aj jeho názov, aby nikoho neobviňoval.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?